Nem vagy pontosan tisztában a KRESZ kerékpárosokra vonatkozó szabályaival? Esetleg már nem emlékszel minden fontos részletre?
Frissítsük fel együtt tudásodat, hogy biztonságos legyen mindenki számára a kerékpáros közlekedés!
Korábbi blogbejegyezéseimben mint az Aszfalton hasító legjobb sport biciklik, az utak királyainak! és a V-fék, kezdjük az alapoknál! már kiemeltem, hogy mennyire fontos tisztában lenni a forgalomban közlekedés során a KRESZ szabályaival. Így szeretném pontosan leírni, mikre is kell nagyon ügyelned és betartásával szabályosan, biztonságosan fogsz majd közlekedni.
Örök vita, kinek volt elsőbbsége? Mért nem figyelsz? Ohh, Anyukám mért itt kell tekerni a gyerekkel? Nem ismered a KRESZ-t aranyapám? És még cifrábbnál cifrább mondatok hangzanak el a forgalomban. Van egy ilyen örök harc, kutya-macska viszony a kerékpárosok és autósok között. Megvallom őszintén én is mindig a másikat szidom, attól függ épp milyen járművel közlekedem, aztán ott vannak a gyalogosok is. DE! a KRESZ is kimondja, hogy ahol véget ér egy adott tábla hatásköre vagy nincs kihelyezve ott kérem az előzékenység elve lép életbe és szerintem ezt az elvet nagyon fontos beépítenünk a közlekedési morálunkba a KRESZ szabályain felül. Érdemes, már a kicsi gyerekeknek is megtanítani egy-egy táblát, hol közlekedhetsz, nézz szépen szét hiszen belőlük később felelősségtudatos kerékpáros, autó vezető, szabályosan közlekedő felnőtt ember lesz.
A fontosabb KRESZ-szabályok, melyek a kerékpárosokra vonatkoznak a következők:
- Jármű vezetésre alkalmas állapotban kell lenni (tehát ittasan kerékpározni sem szabad).
- Tilos a kerékpárhoz oldalkocsit, illetve egyéb vontatmányt kapcsolni a kerékpár-utánfutó kivételével.
- Tilos kerékpáron ülve állatot vezetni.
- Tilos a kerékpárt más járművel vontatni.
- Tilos elengedett kormánnyal kerékpározni.
- Kerékpáron csak olyan csomag szállítható, amely a kormányzást nem akadályozza.
- Tilos autópályán és autóúton kerékpározni, továbbá ott, ahol ezt tábla tiltja.
- 12 év alatti gyerek főútvonalon nem kerékpározhat.
- Kétkerekű kerékpáron egy 16. életévét betöltött személy legfeljebb egy 10 évesnél fiatalabb gyermeket szállíthat a megfelelő gyermekülésen.
- Kettőnél több kerekű kerékpáron legalább 17 éves személy szállíthat utast.
- A csomagtartón utast szállítani nemcsak tilos, hanem veszélyes is, mert a fékút meghosszabbodik, továbbá az utas lába beleakadhat a kerékpár küllői közé, ezzel balesetet okozva.
- Kerékpárral lakott területen belül legfeljebb 40 km/óra sebességgel szabad közlekedni, azon kívül sisakban 50 km/óra, sisak nélkül 40 km/óra a megengedett sebesség.
A kerékpár és a kerékpáros kötelező felszerelései a közúti forgalomban
A kerékpár kötelező tartozékai:
- Könnyen kezelhető, megbízható kormányberendezés, amely nem akadályozza a kerékpár egyéb kezelőszerveinek működtetését.
- Egymástól független első és hátsó fék, melyek száraz és nedves időben is hatásosak.
- Csengőhangot adó hangjelző berendezés.
- Előre fehér vagy kadmiumsárga, hátulra piros fényt adó - akár villogó - lámpa, melyek sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról láthatóak. A lámpák a kerékpároson elhelyezve is szabályosak.
- Elől fehér, hátul 1 vagy 2 piros színű, szimmetrikusan elhelyezett, nem háromszög alakú fényvisszaverő.
- Legalább az első keréken, legalább 2 db, egy átmérő mentén elhelyezett borostyánsárga színű küllőprizma. A küllőprizmák helyett vagy mellett alkalmazható két oldalon fehér fényvisszaverő körgyűrű felület is.
A kerékpáros 2 kötelező felszerelése
- Fényvisszaverő mellényt lakott területen kívül sötétedés után vagy korlátozott látási viszonyok között kötelező viselni. A mellény helyett egyéb, megfelelő nagyságú fényvisszaverő felülettel ellátott ruházat is megfelel, stílusos darabokat találsz a Dynamic Sport kínálatában.
- Kerékpáros (bukó)sisak akkor kötelező, ha lakott területen kívül 40 km/h feletti sebességgel haladsz. A maximális sebesség ebben az esetben 50 km/h lehet, de csak akkor, ha utast nem szállítasz.
Bár e két felszerelés viselése nem kötelező minden esetben, de ennek ellenére erősen ajánlott viselésük – bárhol és bármikor kerékpározol is.
Kerékpáros KRESZ
A KRESZ szerint a kerékpár járműnek számít. A közúti járművezetés feltétele, hogy járművet (itt kerékpárt) az vezethet, aki a jármű biztonságos vezetésére képes állapotban van.
12 évnél fiatalabb gyerek az úttal párhuzamos járdán kerékpározhat max. 10 km/h sebességgel, ha nem zavarja a gyalogos forgalmat.
„Főútvonal”-on csak a 12. életévét betöltött személy kerékpározhat. Ha biciklivel közlekedsz, irányváltoztatási szándékod az adott irányba karral jelezned kell, annak megkezdése előtt, valamint nézz is hátra (kanyarodás, parkoló autó kikerülése, sávváltás).
Kerékpáros sebességhatárok
- Lakott területen belül 40 km/h
- Kerékpárúton 30 km/h
- Gyalog- és kerékpárúton 20 km/h
- Gyalogos és kerékpáros zóna kerékpáros részén 20 km/h, gyalogos részén 10 km/h
- Lakott területen kívül (sisakban, utas nélkül) 50 km/h
- Lakott területen kívül (sisak nélkül) 40 km/h
- Járdán 10 km/h
Hol közlekedhetsz kerékpárral? Nézzük meg, pontosan:
Kerékpárral a kerékpárúton, a kerékpársávon vagy erre utaló jelzés esetében az autóbusz forgalmi sávon, ahol ilyen nincs, a leállósávon vagy a kerékpározásra alkalmas útpadkán, illetőleg - ha az út és forgalmi viszonyok ezt lehetővé teszik - a lakott területen kívül főútvonalként megjelölt úton az úttest jobb széléhez húzódva kell közlekedni.
A „Gyalog- és kerékpárút” a gyalogos, a kerekes szék és a kétkerekű kerékpár közlekedésére kijelölt út.
Ha a gyalogos és a kerékpáros forgalmat burkolati jel választja el, a gyalogos és a kerékpáros csak az útnak a részére kijelölt részén közlekedhet, vagyis mindenki kizárólag a saját „sávjában” mehet. Gyalog- és kerékpárúton a megengedett legnagyobb sebesség 20 km/h.
Ha a gyalog- és kerékpárúton a gyalogosok forgalma a kerékpárosok továbbhaladását akadályozná, vagy az úttesten van felfestett „Kerékpárosnyom”, a kerékpároddal az úttesten is közlekedhetsz.
Ha az útpadka alkalmas a közlekedésre, vagy van leállósáv, akkor azokon is haladhatsz. (Az útpadka az útnak az úttest mellett levő, útburkolattal el nem látott része.)
Ha sem kerékpárút, sem kerékpársáv nincs, akkor az úttesten biciklizhetsz (ezt útburkolati jel is mutatja - „Kerékpárosok közlekedésére kijelölt úttest”), a lehetséges módon jobbra tartva.
Az esetlegesen úttestre festett „Kerékpáros nyom” útburkolati jel jelzi azt az útfelületet, ahol az úttesten ajánlott haladod biciklivel.
Járdán csak ott kerékpározhatsz lakott területen, ahol az úttest kerékpáros közlekedésre alkalmatlan, és akkor is csak a gyalogos forgalom zavarása nélkül legfeljebb 10 km/h sebességgel.
Kereszteződésben
Ha a járműveknek útkereszteződésben, útszűkületekben, szintbeni vasúti átjárónál vagy egyéb forgalmi okból meg kell állnia, - előre sorolás céljából – kétkerekű kerékpároddal az úttest szélén, az álló járművek mellett jobbról előrehajthatsz, ha az előrehaladáshoz elegendő helyed van és az irányváltoztatási szándékot jelző járműveket az irányváltoztatásban nem akadályozod.
A lámpás kereszteződésben kialakított „Előretolt kerékpáros felálló hely a BALRA bekanyarodó kerékpárosok számára” helyre a piros jelzés ideje alatt lehet csak beállni. Sokan rosszul tudják, de mint a nevében is benne van, ezt a helyet csak balra kanyarodásnál használhatod bicikliddel.
...”Kijelölt gyalogosátkelőhely”-en, ami a gyalogosok közlekedésére szolgál. Mivel a kerékpárt tekerve Te jármű vezetőnek számítasz, ezért a zebránál le kell szállnod róla (ekkor számítasz gyalogosnak) és azt tolva kell az úttesten áthaladnod.
…„Autópálya” és „Autóút” jelzéssel ellátott utakon
…behajtást tiltó jelzőtáblával megjelölt úton: „Kerékpárral behajtani tilos” „… és kerékpárral behajtani tilos”
„Behajtani tilos”- egyirányú utcába értelemszerűen tilos a forgalommal ellenkező irányból behajtani biciklivel is, kivéve, ha az alábbi, kerékpárt jelző kiegészítő tábla ezt megengedi. Ez utóbbi esetben szigorúan az úttest jobb oldalán kell haladni kerékpárral, ha van felfestett kerékpársáv, akkor ott.
„Mindkét irányból behajtani tilos” táblánál ha a jelzőtábla alatt „Kivéve engedéllyel”, „Kivéve taxi”, vagy „Kivéve ..... (tömegközlekedési vállalat)” feliratú kiegészítő tábla van, az útra kerékpárral is behajthatsz.
Hol parkolhatsz kerékpárral?
Kétkerekű kerékpárral, ha külön jelzés nem tiltja, a járdán is megállhatsz vagy várakozhatsz. Fontos, hogy a gyalogos forgalmat nem zavarhatod, azaz legalább a járda felének, de minimum 1,5 méternek szabadon kell maradnia a gyalogosok részére.
Amennyiben tolnod kell a biciklid, a gyalogosokra vonatkozó szabályokat kell betartanod. Ez azt jelenti, hogy ahol a gyalogosok közlekedhetnek, ott Te is tolhatod a kerékpárod (így járdán, gyalogúton és a kerékpározást tiltó helyeken is), illetve az úttesten közlekedve annak jobb szélén kell haladnod.
Mire érdemes még figyelned?
Mivel a kerékpár - rajta a kerékpárossal - jóval keskenyebb, mint egy autó, így nehezebben észrevehető, ezért az alábbiakra mindig nagyon figyelj:
- Látni és látszani - Használj lámpát, legyen prizma a bringán és akár rikító/ fényvisszaverő ruha rajtad. Folyamatosan figyeld a körülötted lévők mozgását, legyen szemed helyettük is!
- Gondolkodj előre - Számíts arra, hogy bizonyos helyzetek hirtelen veszélyessé is válhatnak (parkoló autó hirtelen kinyíló ajtaja és kiszálló sofőr, kerékpárúton haladva a kereszteződésnél váratlanul eléd kanyarodó jármű).
- De a legfontosabb: Közlekedj szabályosan! - Mindenki biztonsága érdekében és jó példát mutatva. Mostmár megfelelő tudás birtokában nyugodtan kifejezheted nem tetszésedet
AJÁNLÓ
Figyelmedbe ajánljuk korábbi blogbejegyzéseinket, ha a legjobb sportbicikliket keresed!
Akármennyire is okos már a telefonunk egy megbízható, csúcs minőségű GPS Computer elengedhetetlen lesz a kerékpározáshoz. Miért is? Most kiderül!
Véleményem szerint, a kerékpározás nem kimondottan férfias vagy nőies sport, de az vitathatatlan, hogy más felépítésű váz geometriával kell rendelkeznie a tökéletes kerékpárnak mindkét nem számára. Informálódj ebben a témában is!
Ha nem tudod milyen V-féket, vagy hozzá tartozó alkatrészt válassz, vagy csak informálódni szeretnél a V-fékekről, akkor az alábbi blogbejegyzéseink segítségedre lesznek ebben!